قطعات کارتریج لیزری

قطعات کارتریج لیزری

کارتریج‌های لیزری، از لحاظ ساختاری دارای قطعاتی هستند که هرکدام از آنها وظیفه خاصی را انجام می‌دهند و هرکدام که ایراد داشته باشد روی چاپ‌های انجام شده تاثیر می‌گذارند.

درام:

درام در داخل یک پرینتر لیزری، تونر را برداشته و آن را روی کاغذ می‎گذارد. درام همانطور که می‎چرخد، لیزر، روی پوشش بیرونی درام مطابق با موردی که در حال چاپ آن است، می تابد. سپس این قسمت های تابیده شده، ذرات ساخته شده تونر را جذب می کنند و سپس غلتک قبل از اینکه بار الکتریکی از لیزر برطرف شده و برای قلم زنی جدید بارگذاری شود، این تونر را بر روی کاغذ قرار می ‎دهد. به طور معمول، یک درام جدا از کارتریج تونر است، و این دو به صورت جداگانه می ‎توانند تعویض شوند؛ با این حال، در داخل برخی از کارتریج های تونر یک درام وجود دارد و به طور همزمان تعویض می ‎شوند.

نکته کلیدی درام پرینتر لیزری، پوشش آن است. پوشش باید به نور واکنش نشان دهد، به طوری که بتوان تصویر را در شار الکتریسیته در امتداد سطح آن قلم زد. با این حال، باید به اندازه کافی سفت و سخت نیز باشد تا تحمل حفظ تلورانس بسیار کم برای ایجاد تصاویر دقیق را داشته باشد. برای این منظور، درام ها در اصل با پوشش سلنیوم یا سولفید کادمیوم ساخته شده ‎اند که عمری حدود 500 تا 700 هزار ورق دارند. فوتو کونداکتورهای ارگانیک (OPC)، نوعی فن آوری مبتنی بر نفت هستند که می توانند تا 1 میلیون نسخه چاپی تولید کنند، اما آسیب پذیرتر از همتایان سخت تر خود هستند. آخرین فن آوری در درام های چاپ لیزری، سیلیکون آمورف است که یک نوع ماده سخت است و عمر آن تا 5 میلیون صفحه چاپی می رسد.

مگنت:

مگنت، میله‌ای استوانه‌ای شکل با خاصیت مغناطیسی است که وظیفه نگه‌داشتن ذرات تونر بر روی سطح خود و در نتیجه انتقال پودر برای ارسال به مرحله بعد را برعهده دارد. در واقع وظیفه اصلی مگنت رولر پرینتر این است که به وسیله جریانات مغناصیستی موجود در خود، پودر تونر را به درام منتقل کند. ین حالت مغناطیسی سبب می‌گردد تا میزان مناسب تونر، متناسب با طرح، به درام انتقال داده شود. در صورتی که اسناد چاپ شده توسط پرینتر، از کیفیت مناسبی برخوردار نباشند، خرابی مگنت می‌تواند یکی از علل احتمالی این اتفاق باشد. خرابی مگنت عموماً خود را به صورت خط‌های کمرنگ افقی در عرض کاغذ به نمایش می‌گذارد.

بلید:

قطعه بلید از نظر ظاهری، به شکل لاستیکی شفاف است که به یک قطعه فلزی دیگری متصل شده است. قطعه داکتر بلید نیز به همین شکل ولی کمی نازکتر است. وظیفه‌ای که بلید بر عهده دارد این است که پس از اینکه روند چاپ به پایان رسید، تونری که بر روی سطح درام قرار گرفته است را پاک می‌کند. پس از هربار پرینت، مقداری تونر بر روی درام میچسبد، برای اینکه در پرینت‎‌های بعدی، این تونر بر روی کاغذ ریخته نشود، قطعه بلید بلافاصله، سطح درام را تمیز می‌کند.سپس این تونرهای اضافی در مخزنی که در کارتریج قرار دارد، منتقل می‌شوند. حال برای جلوگیری از پر شدن این مخزن بهتر است هرچند وقت یک بار داخل آن تخلیه شود.در صورتی که قطعه بلید آسیب ببیند کل صفحه پرینت شده را به صورت کاملا سیاه خواهید دید و یا اینکه خطوطی از بالا تا پایین صفحه چاپ می‌شود، چرا که بلید قادر به پاکسازی تونر از درام نبوده است.

داکتر بلید:

قطعه داکتر بلید کمی مشابه قطعه بلید عمل می‌کند. با این تفاوت که بلید وظیفه تونر را از سطح درام تمیز می‌کرد، اما داکتر بلید وظیفه تمیز کردن تونر از روی مگنت رولر را بر عهده دارد که در صورت خرابی، یا تنظیم نبودن آن، شاهد کمرنگی و یا پر رنگی چاپ و ایجاد خطوط عمودی روی چاپ خواهید بود.

فوم رولر:

این قطعه بخشی از کارتریج است که وظیفه آن شارژ الکتریکی درام میباشد. به این صورت که هنگام عملیات چاپ، سطح درام پرینتر بایستی از بار الکتریکی ساکن انباشته شود که به این کار شارژ سطح درام گفته می شود. عملیات شارژ سطح درام توسط غلطک فوم یا فوم رولر انجام می شود.نحوه عملکرد فوم رولر به این صورت است که روی درام قرار میگیرد و بر سطح آن میچیرخد تا جریان الکتریکی را منتقل کند. از مشخصه های مهم فوم رولر میتوانیم به حساسیت بالای آن نسبت به ضربه اشاره کنیم.

کوچک ترین ضربه به فوم رولر به طوری که جای آن بر فوم رولر باقی بماند میتواند موجب اختلال در عملکرد فوم رولر پرینتر شود. از دیگر نکات حائز اهمیت در رابطه با فوم رولر پرینتر، مصرفی بودن این قطعه میباشد. طول عمر فوم رولر حداقل 25000 صفحه و حداکثر 35000 صفحه است که این میانگین بسته به میزان کارکرد فوم رولر متغیر است. همان طور که از نام فوم رولر پیداست، این قطعه ساختاری رولی شکل از جنس فوم یا پلاستیک دارد.

فوم رولر در کارتریج پشت به وایپربلید و دقیقا روی سطح درام قرار میگیرد. در ابتدا وایپر بلید و سپس فوم رولر در دو مرحله سطح درام را پاکسازی می کنند. در کل میتوان گفت مهم ترین وظیفه فوم رولر تمیز کردن ضایعات باقی مانده بر روی درام است که پس از چسبیدن تونر روی کاغذ به درام هم میچسبد. صفحه های سیاه به معنای عملکرد نادرست فوم رولر هستند که نشان میدهد وقت تعویض فوم رولر پرینتر فرا رسیده است. در این صورت رویه غلطک فوم سفت و شکننده شده و خاصیتش را از دست میدهد.

تونر:

تونر پودر بسیار ریزی است که در کارتریج پرینترهای لیزری بکار برده می شود. تکنولوژی پرینترهای لیزری امری ساده نمی باشد. چرا که تونر همانند جوهرافشان ها به کاغذ نچسبیده است. تونر ها اغلب از جنس پلی استر بسیار زیر می باشد که در واقع از انواع پلاستیک است. پلی استر می تواند الکتریسته ساکن را در خود نگه دارد و سپس جذب هرچیزی که داری بار مخالف است گردد.

در این نوع پرینترها، با استفاده از لیزر یک الگوی الکترواستاتیک از تصاویر مورد نظر روی یک درام فلزی دوار ساخته می شود که دارای شارژ الکتریکی می باشد. کارتریج وظیفه پخش تونر روی درام را دارد، اما همانطور که بیان شد، تونر فقط به نقاط باردار درام می چسبد.

همچنین پرینتر، کاغذ را نیز به هنگام عبور از دستگاه بار دار می کند و با عبور از روی درام، تونر بطور دقیق روی کاغذ نقش می بندد. در مرحله آخر، با استفاده از فیوزینگ داغ، پلی استر ذوب شده و روی محل خود ثابت می گردد.

چیپست:

تراشه چیپست کارتریج شمارنده‌ی تعداد صفحات پرینت شده توسط دستگاه کپی و چاپگر است. این تراشه‌ی الکترونیکی علاوه بر شمارش تعداد صفحات چاپ شده توسط پرینتر، وظیفه‌ی تشخیص سلامت کارتریج را نیز بر عهده دارد. بنابراین زمانی که کارتریج قدرت چاپ نداشته باشد، چیپ پیغام خطا به سیستم ارسال می‌کند. چیپست در هر بار شارژ یا تعویض کارتریج باید عوض شود.

 چیپست کارتریج در واقع از مقدار جوهر یا تونر باقی مانده در کارتریج اطلاعی ندارند. آن‌ها اطلاعاتی از تعداد کاغذ چاپ شده دارند. آن‌ها عدد موجود را با استانداردهای لازم مقایسه می‌کنند. بنابراین زمانی که تعداد چاپ برگه از عدد تعیین شده بیشتر باشد، چیپست خطای اتمام جوهر را ارسال می‌کند. به عنوان مثال اگر ظرفیت چاپ یک پرینتر پنج هزار برگه باشد، چیپست بعد از رسیدن به این تعداد چاپ، ارور می‌دهد.

به صورت دقیق‌تر باید گفت که محاسبه میزان دقیق جوهر موجود در مخزن کارتریج به این دلیل که هیچ سنسوری در آن وجود ندارد امکان پذیر نیست. به همین دلیل چیپست با استفاده از میانگین جوهر مصرف شده برای چاپ یک صفحه همانند یک شمارنده معکوس عمل می‌کند. به این صورت که میزان جوهر مصرف شده برای تعداد صفحات چاپ شده را از مقدار جوهر اولیه کسر میکند. چنانچه مقدار باقی مانده عدد کمی باشد، اخطار کم بودن جوهر را فعال شده و توسط پرینتر یا کامپیوتر به کاربرد اطلاع داده می‌شود.

ضرورت استفاده از چیپست در کارتریج بیشتر در مواردی است که قصد خارج کردن کارتریج از پرینتر و استفاده از آن در پرینتر دیگری را داشته باشیم. در این مواقع اگر کارتریج را از پرینتر خارج کنیم و در پرینتر دیگری از آن استفاده نماییم، چیپست می‌تواند تعداد صفحات چاپ شده توسط کارتریج را به پرینتر دوم اطلاع رسانی کند. از این طریق میزان جوهر یا تونر داخلی کارتریج برای هر پرینتر محاسبه می‌شود.

مطالب مرتبط:

قطعات کارتریج لیزری

کارتریج‌های لیزری، از لحاظ ساختاری دارای قطعاتی هستند که هرکدام از آنها وظیفه خاصی را انجام می‌دهند و هرکدام که ایراد داشته باشد روی چاپ‌های انجام شده تاثیر می‌گذارند. درام: درام در داخل یک پرینتر لیز…

علائم خرابی دارم

در داخل کارتریج لیزری قطعه مهمی به نام درام وجود دارد که نقش مهمی را در چاپ اسناد ایفاء می‌کند. به طوری که اگر از بهترین و با کیفیت‌ترین مواد مصرفی نیز در کارتریج خود استفاده کرده باشید، اگر درام خراب…

راهنمای خرید تونر پرینتر

تونر پرینتر چیست؟ تونر پودر بسیار ریزی است که در کارتریج پرینترهای لیزری بکار برده می شود. تکنولوژی پرینترهای لیزری امری ساده نمی باشد. چرا که تونر همانند جوهرافشان ها به کاغذ نچسبیده است. ت…

محصولات مرتبط:

کارتریج Samsung 203

  کد: MLT-D203L مدل تونر کارتریج پرینتر برادر : 203 رنگ کارتریج: مشکی تکنولوژی پرینتر: لیزری پرینترهای سازگار : Samsung ProXpress Printers:; SL-M3320; SL-M3820; SL-M4020; M3370; M3870; M40…

کارتریج Samsung 116

  کد: MLT-D116 مدل تونر کارتریج پرینتر برادر : 116 رنگ کارتریج: مشکی تکنولوژی پرینتر: لیزری پرینترهای سازگار : Samsung SL-M2625, 2626,2825, 2826, 2835,M2675, 2676,2875, 2876,2885 کارکرد :…

کارتریج Samsung 119

  کد: MLT-D119 مدل تونر کارتریج پرینتر برادر : 119 رنگ کارتریج: مشکی تکنولوژی پرینتر: لیزری پرینترهای سازگار : SCX-4521, ML-2010, 2015/2020/2510 , 2570, 2571-ML-1610, 1615, 1620, 1625 کار…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code